ABD Vatandaşı olmanın yollarından biri, şu an ABD vatandaşı ya da daimi oturum izni olan bir aile ferdinin aile dilekçesi vasıtasıyla dır. ABD vatandaşları, ebeveynleri, eşleri, kardeşleri ve çocukları için dilekçe verebilir. Daimi Oturum İzni olanlar (LPR) yalnızca eşleri ve çocukları için dilekçe verebilir. Herhangi bir kota veya limit yoktur ve bu nedenle, ABD Vatandaşlarının, 21 yaş altındaki bekar çocukları, eşleri, ebeveynleri, boşanmış eşleri, (belirli koşullar altında) için herhangi bir bekleme listesi yoktur.

New York Aile Göçmenlik Avukatı bana nasıl destek olabilir?

Aile bireyiniz için dilekçe vermek isteyen bir ABD vatandaşıysanız veya ABD’de Daimi Oturum İzniniz varsa, Boyer Hukuk Bürosunun deneyimli New York aile göçmenlik avukatları, başvuru süresi boyunca size tavsiye ve destekte bulunabilir.  ABD vizesine veya Oturum iznine başvuruda bulunduğunuzda, ABD Gümrük ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosunun (USCIS) çok sıkı kural ve yönetmelikleri olduğunu göreceksiniz.  Bu, başvuruyu doğru bir şekilde doldurmamanız veya USCIS’e uygun belgeleri vermemeniz halinde, başvurunuzun ertelenebileceği veya reddedileceği anlamına gelir.  Bunu engellemek amacıyla, tecrübeli ve bilgili bir göçmenlik avukatıyla çalışmalısınız.

Aşağıdaki “tercih” kategorisindeki akrabalar, her yıl verilebilecek vize sayısı sınırlamalarına tabidir.

İlk tercih

  • ABD vatandaşlarının evlenmemiş oğulları veya kızları (21 yaş üstü)
  • ABD vatandaşlarının eşleri

İkinci Tercih

  • (2A) Yasal daimi ikamet edenlerin eşleri ve bekar çocukları (21 yaş altı)
  • (2B) Yasal daimi ikamet edenlerin evlenmemiş oğulları ve kızları (21 yaş üstü)

Üçüncü tercih

  • ABD vatandaşlarının evli oğulları ve kızları

Dördüncü Tercih

  • ABD vatandaşlarının erkek ve kız kardeşleri

 ABD Vatandaşının Nişanlısı

  • ABD vatandaşının nişanlısı  ABD’ye giriş tarihinden itibaren 90 gün içinde evlenmek amacıyla göçmen olmayan vizeye başvuru yapabilir.